Reklam

BOR ORGANİZE SANAYİ EMET-HİSARCIK BÖLGESİNE YAKIŞIR

21 Mayıstan sonra ülkemizde gerçekten çok güzel ve yeni dönem başladı. Bor ile ilgili bir seferberlik başlatmamız gerektiğine inanıyorum...

6999 0

Nihat Helvacı

Nihat Helvacı

21 Mayıstan sonra ülkemizde gerçekten çok güzel ve yeni dönem başladı. Bor ile ilgili bir seferberlik başlatmamız gerektiğine inanıyorum.
Sayın Cumhurbaşkanımız AK Parti Genel Başkanlığına tekrar geçti. Referandumda gerçekten çok iyi bir oy oranı ile evet dedikten sonra artık Kütahya’mıza çok büyük katkı sağlayacak “Bor Organize İhtisas Bölgesi” yapılması konusunda harekete geçmemizin zamanıdır.
Başta Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, AK Parti İl Başkanımız, ilçelerimizin Teşkilatları ve Belediye Başkanlarımız bu konularda gerçekten bilgi sahibi ve önemini bilen değerli kardeşlerimiz. Şu an bizlerin bu durumu çok iyi değerlendirip özelikle Milletvekillerimizin; Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel ve Ahmet Tan’ın Ankara’daki çalışmalarına destek olmalıyız.
Bor ile ilgili, 2015 yılındaki seçim hükümetinin Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun bor konusunda sık sık açıklama yaparken en son yaptığı bir açıklamada; bor organize sanayinin kurulacağını ve bunun Ankara’da veya bir başka yerde olabileceğini açıklamasını dikkate alarak, 65.Hükümet’in görevde olduğu bu günlerde Kütahya olarak, BOROSİB’in Emet ve Hisarcık ilçelerinin arasın da kurulması için çalışılmasını talep etmemiz gerekmektedir bu organize sanayinin Kütahya’da ve özellikle Emet-Hisarcık Bölgesi’nde kurulması gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili Emet-Hisarcık arasında bir organize bölge yapmak için arazi olduğu, Hisarcık belediye başkanı olarak görev yaptığım yıllardan bilmekteyim.
Bor sanayide 250’den fazla yerinde kullanılıyor. Sanayinin tuzu, sağlıktan tarıma, savunmadan kimya sektörüne çok değişik alanlarda kullanılıyor. Bor ve türevlerinin sanayimizde aktif kullanılması için, bor kimyasallarını tüketen ve katma değer sağlayan sektörlerin ülkemizde kurulması ve gelişmesi için; Bor Organize Sanayi İhtisas Bölgesi (BOROSİB) kurulması gerekmektedir.
BOROSİB’de; firmalar, enstitüler, üniversiteler, yerel yönetimler, bankalar, kamu kurumları bir arada yer alabilecek. Üniversite-sanayi işbirliği ile yapılacak bu girişim bor ile daha etkin üretim gerçekleştirmeyi hedefliyor. Dünya bor rezervinin %65-77’sine sahip ülkemizde madenin son bulunan rezervlerle 2.5 milyar tona yükselmesi ve bu rakamların %60’dan fazlasının Emet ve Hisarcık bölgesinde bulunması Kütahya’nın BOROSİB’in burada kurulması için geçerli sebeplerden sayılabilir.
Bor söz konusu olduğunda, Emet ve Hisarcık işletmeleri ile Türkiye’de söz sahibi olan Kütahya’nın ve Kütahya’ya yakın Kırka ile Bigadiç’inde buralara yakın olması BOROSİB’in bu iki ilçe arasına kurulması ,bölgesel kalkınmaya hız vereceği gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yapılacak yatırımlar borlu çimento yapılması ile ilgili fabrikalar, borlu tuğla üretimi bor atıklarından, lityum üretimi, bor atıklarından ribudyum üretimi, bor atıklarından sezyum üreborlu yakıtlar, tarım sektörü alev geciktirici hijyenik ve temizlik sektörü ürünleri ve buna benzer çok yatırımlar yapılabilir.
Ayrıca; Eti Maden İşletmeleri’nin hizmet alımlarının büyük bir bölümünü merkezden yapması Emet ve Hisarcık yanı sıra Kütahya esnafının da ciddi kayıplarına yol açmaktadır. Birçok ürün ve hizmet alımında bu iki ilçe dışında Kütahya ve diğer ilçelerinde faaliyet gösteren büyük firmalarda faydalanamamaktadır. Ayrıca, büyük bir katma değer sağlayan Emet bor işletmeleri vergisi, kurumlar vergisi olarak da Ankara vergi dairelerince gelir kaydedildiğinden bu yönden Kütahya’ya dönüşümü yoktur.
Bor madenleri ile ülkenin ekonomik gelişimine büyük katkı sağlayan Kütahya’nın başta AK Parti Kütahya il başkanımız,4 Milletvekilimiz ve Kütahya Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu ve ilçe belediye başkanlarımız olmak üzere il ve ilçe teşkilatları ile birlikte, Ankara nezdinde etkin bir çalışma yapılmasını ve BOROSİB’in Emet ve Hisarcık ilçeleri arasına Organize Sanayi ihtisas bölgesi olarak kurulma çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.