Reklam

TUNÇBİLEK BELEDİYESİ KURULDUĞUNDAN BU YANA İLK KEZ AGAH AŞKIN’LA...

Tunçbilek Belediyesi kurulduğundan bu yana ilk kez Agah Aşkın’la muhalefetten yana değil de iktidardan yana bir tavır sergiliyor...

2536 1

Bülent Alpagut

Bülent Alpagut

Tunçbilek, Tavşanlı’nın göz bebeği beldelerinden en büyüğü. Tavşanlı ilçe merkeziyle Tunçbilek ilçe merkezi arasındaki mesafe ise  11-12 km kadar. Tunçbilek Tavşanlı-Bursa  Devlet Yolu’nun üzerinde.Tavşanlı’dan Bursa’ya iki yol var. Biri Harmancık-Orhaneli  üzerinden, diğeri de Tunçbilek-Domaniç- İnegöl  üzerinden. Tunçbilek zengin linyit yataklarının üzerinde kurulu bir belde.Özelleştirilen Termik Santralı ve GLİ Müessesesi   sayesinde  her geçen gün kalkınan bir belde görüntüsü veriyor.Belediye Teşkilatı kurulduktan bu güne işbaşına getirilen belediye başkanları mevcut iktidarlarla uyum içinde çalışamadığı için bir anlamda Tunçbilek ne uzamış ne de kısalmıştır. 
    Son yerel seçimlerde  halen iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin(AKP) adayı olan öğretmen kökenli  Agah Aşkın  az bir oyla da olsa  kazanarak koltuğa oturduktan sonra  önce kısa bir süre çıraklık, daha sonra da kalfalık dönemi atlatarak bugünlere usta olarak girme başarısı göstermiştir.
   Agah Aşkın ile geçmişte dostluğumuz vardı. Bugün de var. Kendisi mütevazı bir insandır. Atatürk Lisesi müdürüyken bir köşe yazımda kendisini tarif ederken:” Bir eli kadife,diğer eli demir eldivenli” dediğim için  başını ağrıtmıştım.Ama ,kendisi hakkındaki bu kanaatim yanlış anlaşılmıştı. Kadife sözcüğü yumuşak, sevecen, nazik yönünü, demir sözcüğü ise disiplinli, kararlı, yılmaz yönünü anlatmak içindi. Sevgili dostum Mutahhar Temel de  öğretmen kökenliydi. Yani bir öğretmen Tunçbilek’te bir diğer meslektaşına görevi devretmişti. Bugün sevgili Agah ta, sevgili Mutahhar da Tunçbilek’e  hizmet için ortaya çıkmışlardır.Birisi “ Harç bitti yapı paydos” diyerek  görevi noktalamış,diğeri de kaldığı yerden hizmet yarışını sürdürmüştür. Sayın Agah Aşkın Tavşanlı İlçesi’nde  halkın % 8O’ninin  ekmeğini  taştan çıkardığını biliyor.O da” Nil olmasaydı Mısır olmazdı” Atasözünü Türkçe’ye uyarlayarak:” Tunçbilek olmasaydı Tavşanlı olmazdı” diyor.Ama bir noktaya da  değinmeden edemiyor. Acaba kömür Tavşanlılının başka alanlarda meşguliyetine  engel  miydi? Teşhis doğrudur. Kömür Tavşanlılıyı bir odak noktasında toplamıştır.Tavşanlılı yıllarca sadece linyitle yatıp linyitle kalkmıştır”.Ne olsa elimizin,ayağımızın altında linyit gibi bir kara elmas var.Ne gerek başka işlerle uğraşmaya “ dedirtmiştir.Yani bir nimetin bugün külfeti de yanında,beraberinde getirdiğinin yeni farkındayız. Sayın Agah Aşkın Tunçbilek ve Havalisinde  dekapaj sahalarında yer altı sularının 2OO metrenin altına çekildiğinin de farkındadır.Orman örtüsünün yara aldığının,ekolojik dengenin bozulduğunun da bilincindedir… Agah Aşkın’ın Tunçbilek’i  potansiyel bir ilçedir. Küçük ölçekli de olsa.Bu nedenle Agah Aşkın geleceğin küçük ilçesinin  hazırlığını yapıyor.Bunun gerekçesi de var. Yarın bir gün Kütahya Büyükşehir olacaktır.Dolayısıyla bu gerçek olacaktır.
   Tunçbilek ve Havalisinde topu topu 5-6 bin hektarlık bir tarım alanı kalmıştır. Bazı köyler yok olmuştur.Hayvancılık gerilemiştir.Agah Aşkın’ın tam bu ortamda bir Tunçbilek Barajı Projesi ise hem sürpriz olmuş hem de ümitleri yeşertmiştir.İlçenin ikinci barajı için geri sayım başlamış, ihale aşamasına gelinmiş. Bu AKP İktidarı sayesinde Tunçbilek’e kazandırılacak en anlamlı yatırımlardan sadece birisidir. Tunçbilek ve Havalisinde sulu tarıma geçişte gereklidir. Hayvancılığın gelişmesinde  olmazsa olmazdır.Agah Aşkın yarın bir gün Tunçbilek’i kömürsüz de olsa ayakta tutacak projeler peşindedir.Bu baraj sanayi açısından da önem arzetmektedir. Öğrendiğim projeler bana Tunçbilek’in İktidarın nimetlerinden geç te olsa yararlanmaya başladığını  gösteriyor..Şunu anladım. Belediye başkanının iktidardaki siyasi partiyle  dirsek temasında olması  şarttır. Tunçbilek bugüne kadar iktidar partilerine  uzak kalmakla yanlış yapmıştır.Agah Aşkın belediyecilik denildiğinde AKP’yi gösteriyor. Uzağa gitmeye gerek olmadığını vurguluyor.Agah Aşkın ilk etapta Tunçbilek’in alt yapısını ele almış. Bu konuda başlatılan hizmetlere yenilerini ilave etmiş.Makyaj çalışmaların yarar değil zarar getirdiğine inanıyor. Mevcut kanalizasyon ağını  45 km daha  uzatmış.Yağmur sularını da disipline etmiş.Otomasyon sistemini hayata geçirmiş.Yeraltındaki su kayıp ve kaçağı anında tespit edilebiliyor.Agah Aşkın’a göre belediyecilikte tek bir amaç vardır.Yönetilen belde,şehir,büyükşehirde yaşayan insanları mutlu hale getirmek. Bunun Tunçbilek’te başarıldığını söylüyor. Agah Aşkın üç yıl içinde  vaat edilenlerin tamamına yakınının çözüme kavuşturulmasından mutlu.Bir yandan da gururlu. Sabahleyin vardiya girişinde birbirine .”Allah kurtarsın”,çıkışında :”Geçmiş olsun” diyen elleri,yüzleri kömür karası maden işçilerinin diyarına hizmet etmekten  büyük mutluluk duyuyor. Tunçbilek’te ve havalisinde elektrik, su, çöp, yol, kanalizasyon, sorunu yok. O Tunçbilek’e  hizmeti ibadet olarak görenlerden. Allah ömür verirse Tunçbilek’e ve Tunçbileklilere hizmet etmeyi düşünüyor. Tunçbilekli teveccüh gösterdiği sürece de hizmeti sürdürecek. Tunçbileklileri bilmiyorum ama Sayın Agah  Aşkın  iktidar partisiyle,siyasi iradeyle  beraber olmakla iyi  ediyor. Bence   yerleşim birimlerinde yaşayanlar  akıllı olmalıdırlar.Futbol karşılaşmalarında  hakeme itiraz eden,oyundan atılan futbolcu konumunda olmamalıdırlar.Oyundan atılan futbolcu takımına ancak zarar verir.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sami BOZ193 - 22.05.2017 18:49:50
yazıyı ,zevkle okuddum.Tebrikler Bülent hocam