Reklam

TAVŞANLILI NELERİ BEKLİYOR ?

Ben günün 24 saatinde Tavşanlılı ile konuşurum.Bazen eşim kızar:” Gecenin bir vaktinde insanları neden rahatsız ediyorsun?” der. Hiç  kimseyi kendi menfaatlerim için aramam. Aradıklarımın:” Hocam...

1465 1

Bülent Alpagut

Bülent Alpagut

Ben günün 24 saatinde Tavşanlılı ile konuşurum.Bazen eşim kızar:” Gecenin bir vaktinde insanları neden rahatsız ediyorsun?” der. Hiç  kimseyi kendi menfaatlerim için aramam. Aradıklarımın:” Hocam Tavşanlı’dan bir arzun var mı?” şeklindeki sözleri benim için değerlidir.Eh bir ilçenin “ Fahri Avukatı” olmak kolay değil. Ama ben hizmetlerimin karşılığında ücret almıyorum.Eğer “ Konu Tavşanlı ise gerisi teferruattır”
               Tavşanlılının beklentilerini ana başlıklar halinde işlemeyi uygun gördüm.Hiç kimseyi sıkıntıya sokmak iste-mem.Hiç kimse :” Bu nedendir?. Şu şundan dolayıdır” diyerek bir açıklama da yapmasın.Ben Aziz Tavşanlılıla-rın  gerçekten merak ettikleri,çözümünü bekledikleri hususlara değineceğim
                                                 
ESKİ SOSYAL SİGORTALAR KURUMU  HASTANESİ
 
               Benim bu konuda en çok rahatsız ettiğim kişi sayın milletvekilimiz Prof. Dr. Vural Kavuncu’dur. Çünkü konuyu çözse çözse  sayın milletvekilimiz çözecektir.Benim duyduklarıma göre bu hastane inşa edilirken bir kadın arsasını sırf hastane yapılsın diye ,şartlı vermiş. Şimdi bu hastane bir vakıf gibi ne satılabiliyor ne de yerine bir başka hizmet getirilebiliyor. Eğer durum böyleyse yapılacak iş sayın Sağlık Bakanımızın duruma el koymaları ve de son noktayı vurmalarıdır. Bu hastane binasının  A’dan Z’ye tüm sorunlarının giderilerek yeniden bir şekilde hizmete açılması gerekmektedir.Bu konuda bir çalışmanın yapılmadığını,meselenin üzerine gidilmediğini,binanın önemsenmediğini söylemiyorum. Sadece vatandaşın  bu konudaki merakının giderilmesini istiyorum.
       
ZEYTİNOĞLU AİLESİ’NİN MİRASI İÇİN NE DÜŞÜNÜLÜYOR
 
             Zeytinoğlu Ailesi’nin kökü Tavşanlı’dadır. Bu değerli ve muhterem ailenin Tavşanlı’da ayak izleri vardır. Bir de değerli bir mühürleri bulunmaktadır. Bu mühür,Ulucami Karşısındaki “ Zeytinoğlu Evi” dir. Ben bu tarihi ,çok odalı,görkemli bir anlamda eski tabirle şato gibi kültür mirasının bir şekilde insanımıza kazandırılması için zamanında sayın Yavuz Zeytinoğlu’na bir de mektup yazmış hatta konuyu o zamanın yerel gazetesinde yayımlamıştım.Ama hiçbir yanıt alamadığım için bir daha konuyu gündeme getirmemiştim. Şimdi Tavşanlılı haklı olarak soruyor:” Bu  görkemli  ,muhteşem kültür varlığı ne olacak?”Ben bu sorunun yanıtını veremem. Ama bunun yanıtını verecek birileri olacaktır. Ben de merak ediyorum.
 
NOHUT BORSASI TAVŞANLI’DA FAALİYET GÖSTEREBİLİR Mİ
 
            Bilindiği gibi  Borsa, devletin izni ve kontrolüyle belli hukuk kurallarına  göre, sarraf ve tüccarlar  tarafından kaydı yaptırılan para ve her çeşit menkul değerlerle  standart ürünlerin fiyatlarının serbestçe  teşekkülüne,alınıp satılmasına imkan veren yerdir.Bu noktadan hareketle neden Tavşanlı’da bir Nohut Borsası olmasın ki?Bu gerçekleşirse Türkiye’de leblebinin patentine sahip yerleşim biriminde, Tavşanlı’da bir Borsa Komiseri,yani Borsada hükümet tarafından görevlendirilen bir memur da olacaktır. Borsada gerçekleşen alış satış işlemlerini belirleyen,borsa yetkilisi olarak seanslara katılıp fiyatları tespit eden ve üyelerce  borsaya iletilen emirleri bordrolara döken borsa uzmanından söz ediyorum Nohudun  en çok işlendiği yer Tavşanlı’dır. Tavşanlı olmasaydı nohut sadece yemeklerde değerlendirilen bir ürün olarak kalırdı. Ona şekil, lezzet,değer veren Tavşanlı’dır. Bu dikkate alınırsa Tavşanlılı bir Nohut Borsasına kavuşabilecektir. .Türkiye’de nohut denildiğinde akla mademki Tavşanlı gelmektedir. Öyleyse Nohut Borsası Tavşanlı’da olmalıdır.
 
LİNYİTSPOR’UN TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRİLSİN
 
             LİNYİTSPOR rahmetli  GLİ Müessesesi müdürü Nadir Hakkı Bey’den bugüne  hep bir müessese takımı statüsündedir… Yönetimi müessesece belirlenen bu kulüp bir anlamda Tavşanlı’nın değil de müessesenin bir kulübü olarak görünmektedir..Gün gelmiş seyircisi bile olmamıştır. TKİ Genel Müdürlüğü’nün belirli fonlarından yararlanmaktadır. Doğru dürüst transfer yapamamakta, istediğini elde edememektedir. Bütün bu olumsuzluklara karşın Türkiye Ligleri’nde önemli yerlere gelmiştir. Üç yılda Süper Ligi’n altına kadar yükselmiştir( Bank Asya ve PTT Ligi) üç yılda da başladığı yere geri dönmüş bir futbol takımı olmuştur..Kulübün sihirli eller  tarafından bu mutluluğu,gururu yaşadığı inkar edilemez. Halkımız o kahramanları bugün biliyor ve saygıyla anıyor.Ama artık kulübün tüzüğünün değiştirilmesi zamanının geldiğine inanılıyor.. Bu yapılmadığı taktirde kuruluş yıldönümü olan 19 Mayıs  2O17 tarihinde buruk bir kutlamayla yetinilecektir . Artık  umudumuz  gelecek sezonlara kalmıştır.. 75 yaşına girmesine birkaç hafta kalan spor elçimiz  Linyitspor’a bizlere,Tavşanlılılara, Kütahyalılara bugüne kadar yaşattığı mutluluklar için teşekkür ediyorum. Linyitspor’a gerekli ilgiyi göstermeyenleri de kınıyorum.
 
TAVŞANLI ADA STADI’NIN ADI “TAVŞANLI LİNYİT STADYUMU OLARAK DEĞİŞTİRİLSİN
 
             Yıllardır adası olmayan bir ilçe olan Tavşanlı’nın “ Ada Mesireliği’nde bulunması nedeniyle” stadının adı “ Ada Stadı’dır” Ama Adalet ve Kalkınma Partisinin 1O Milyon TL’nin üzerinde bir  harcamayla sırf Linyitspor’un başarılarını göz önünde bulundurarak Tavşanlı’ya ve Tavşanlılılara armağan ettiği modern stadyumun adının Linyit  ile anılması zamanının geldiğine inanılıyor. Hatta bu stadın uygun bir yerine özellikle girişine bir Linyitspor Anıtı bile istekler arasında. Çünkü Linyitspor ilçe tarihinde Tavşanlı’nın kömür ve leblebinin yanında reklamını yapan tek spor elçisi olduğu hatırlatılıyor.
 
TAVŞANLI KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ’NDEKİ  LEBLEBİ TESİSLERİ ADINI BEKLİYOR
 
            Tavşanlı Küçük Sanayi Sitesi’nde leblebi üreticileri için hazırlanan bir anlamda üretim tesislerinin adının “ Şeyh Murat Gazi” olarak  anılması isteniliyor. Bu teklif doğrudan Tavşanlı Halkı’nın ve özellikle Leblebiciler Odası’nın isteğidir Konu sayın milletvekilimiz Prof. Dr. Vural Kavuncu ve sayın belediye başkanımız Mustafa Güler’in de  bilgileri dahilindedir.   Bu konuda artık bir Dedekorkut aranılıyor. Yani siteye adını koyacak kişi ve kişiler bekleniyor
 
TAVŞANLI ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NE BİR ORMAN  ÜRÜNLERİ ENTEGRE TESİSİ İSTENİLİYOR
              İlçenin % 65’i ormanlarla kaplı. Ama Tavşanlı yıllardır özlemini çektiği Orman Ürünleri Entegre Tesisi’ne maalesef kavuşamadı.  Tavşanlı Organize Sanayi 2.etabında böyle bir tesisin hizmete geçmesi için yetkililerden gayret bekleniyor. Böyle bir tesisin Tavşanlı ve Kütahya,daha doğrusu ülkemizin yüce menfaatleri yönünde  ya-rarlı olacağına inanılıyor.
 
TAVŞANLI İSTİKLAL VE FEVZİPAŞA İLKÖĞRETİM OKULLARI UYGUN YERLERE ALINMALIDIR
 
              İlçenin en ortalık yerinde sıkışıp kalan, her geçen yıl öğrencisi azalan iki ilköğretim okulu İstiklal ve  Fevzipaşa İlköğretim okullarının ihtiyaç duyulan yeni merkezlere taşınması zamanının geldiğine inanılıyor. Bu okulların kapladığı alanların ekonomik açıdan hayati önem arzettiği belirtilirken uygulamanın vakit geçirilmeden başlatılması da isteniliyor.    
                             
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
a.o.suna192 - 19.04.2017 20:06:17
Organize hayvancılık bölgesi de bir ihtiyaç