Reklam

STRES ve REFLEKSOLOJİ İLİŞKİSİ

3083 0

Tuğba Kocakaya

Tuğba Kocakaya

Sağlık Bakanlığı tarafından 27.10.2014 tarihinde onaylanıp uygun görülen Refleksoloji tamamlayıcı tıp kategorisinde yerini almıştır. Günümüzde salgın bir hastalık haline gelen stres birçok hastalığın ve bizden gelen nesile yansıyacak rahatsızlığın ön kapı anahtarı diyebiliriz.

Stres sadece zihin sağlığımaza zarar vermekle kalmıyor vücudumuzada birçok zarar vermektedir. Stresin genelde alışılmış olup kabullendiğimiz hastalığın başında uyku düzeni, bağışıklık ve sindirim sistemimizin fazlasıyla zarar gördüğü bölgelerimizdir.

Karamsarlık, konuşma bozukluğu, unutma, güçsüzlük, ne yapacağını bilmeme, soru üstüne soru sorma ve bunların hepsi sinirliliğe, yorgunluğa, fizyolojik rahatsızlığa iter.

Sters kronikleşmeye başladığında zaten vücut kendi kendi kendine duraklar, beyin ve sinir sistemleri kendi kendine yani istemsiz çalışmaya başlar.

Hamile bir bayan dönemi süresince yaşadığı stres çocukta kronikleşmeye başlar ve gelişimde aşılmıycak hasar oluşa bilir. Zaten hamilelik dönemi ve doğum esnasındaki yaşanan stres çocukta lezyon oluşumuna yani beyinde oluşa bilecek hasarlara yol aça bilir.

Buda çocuklarda: CP serepral palsi,otizim,epilepsi,gibi hastalıklara Annede; konuşma bozukluğu,annelik motoru(duygu),kabullenememe,kaygı,psikoljik rahatsızlıklara neden olur.

Yaşı gereği ve yaşamsal nedenlerden dolayı stres yaşan insanlarda aşılamayacak problemler meydana gelir. Örnek olarak; gözlerin kronikleşmesi, hızlı açılıp kapanma ilerledikçe kapanırken zorlukla açılma, istemsizleşir ve gözkapakları ağır gelerek zamanla görme yeteneğini yitirmeye başlar çünkü göz kapakları kapanmıştır.

Başka bir rahatsızlıkta stresten vücutta mesela kollarda kasılmalar başlar damarlar belirir, istemsiz kol yönleri değişir ve ağırlık taşıyamaz. İleri sahada ise kol motorlarını(duyusu) hareket ettiremeyiz ve kısmi kasılmalar sonucu felç meydana gelebilir.

Strese dayalı rahatsızlıklar:Mide problemiEgzema Hepatit B virüsüCilt hastalığıPsikolojilik rahatsızlıkFizyolojik rahatsızlık

Stres hastalığı beyinde başlayan sonra sinirlere etki eden ve kaslara ileti yapılmaması sonucu kasılmalarla ileri safhalara gide bilecek bir hastalık olarak adlandırıyoruz.

Aşılması kolay olup beyinden sinirlere etki sonucu fiziksel rahatlamalar meydana gelir.Bu aşılım kişiden yada refleksoloji tedavisi yöntemiyle zorlanmaksızın aşılabilir. Refleksoloji de beyinde başlayan ve ayakta son bulan bu sinir uçlarına uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ayaklardaki sinir uçları bir uyarı merkezi olarakta nitelendire biliriz çünkü el ve parmakla yapılan bası uygulaması ayaktaki sinir uçlarını harekete geçirerek beyindeki sinyal noktaları uyarır vücuda yani kaslara iletir. En az 10 en fazla 15 senasla fiziksel rahatlamalar gözle görülür hal alır.

Sağlık ertelenmez, bugünkü yaşadığımız sağlık problemi her gün bir kat daha artmakta ve erken tedavi yöntemi rahat aşılır ve kalıcı tedavidir.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.