Reklam

NEDEN TAVŞANLI KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ?

6969 0

MESUT KOCAMAN

MESUT KOCAMAN

2014 yılında eğitim hayatına başlayan Tavşanlı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, kısa süre içerisinde gerçekleştirdiği projelerle Tavşanlı halkının gönlünü kazanmaya  başladı.

                Peki öğrencilerimizi neden Kız Anadolu İmam Hatip Lisesine göndermeliyiz? Bu lisenin avantajları nelerdir? Bu sorulara başlıklar halinde cevap bulmaya çalışalım...

                Lisenin sloganı; “Hem doğru din eğitimi hem de akademik başarı...” Bu slogan bile bu okulun ne denli büyük bir hedefi olduğunu göstermekte. İslam adına terör estiren IŞİD gibi yapılanmalar ve bu tür oluşumların sosyolojik tehditleri, doğru din eğitimi meselesinin ne kadar önemli olduğunu bize açıkça göstermektedir. İslam dininin; kaynaklarından doğruca öğrenilmesi, Kur’an ve hadis temelli bir din eğitiminin neslimize aktarılması, geleceğimiz açısından da hayati bir önem arz etmekte değil mi?

Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle lisenin bir kız okulu olması,  kız öğrenciler için pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Kantininden bahçesine kadar her alanda kız öğrencilerinin mahremiyetine uygun haline getirilen okul binası , lisenin de en büyük avantajı.  Özellikle de diğer liselerde görülen ve sürekli tenkit ettiğimiz kız erkek öğrencileri arasında yaşanan ciddiyetsizlik böylelikle bu okulda en aza indirilmiş oluyor.

 

Hafızlık Eğitimi...

 İlçe Müftülüğü ile yapılan protokol gereği okulda eğitim öğretim devam ederken de hafızlık yapabilmek artık mümkün. Şu anda okulda eğitimlerine devam edip de hafızlık yapan 10 öğrenci bulunmakta.

 

Fen Liseleri İle Sosyal Bilimler Lisesi Müfredatını Uygulayabilen Bir Lise...

Lisede, akademik başarı da ön planda tutuluyor. Bu yüzden Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi müfredatları okulda uygulanmaktadır. Fizik, kimya, biyoloji dersleri ve hafta sonu kursları ile sayısal bölüm seçen öğrencilere fen bilimleri alanında yeterlilik kazandıracak tüm imkanlar sunulmaktadır.

Sözel alanı seçen öğrenciler ise  Sosyal Bilimler Lisesi müfredatını eksiksiz görmektedirler.

 

Dil Sınıfları...

Yabancı dile yatkın öğrencilere özel açılan sınıflarda, Arapça ve İngilizce dersleri  yoğun bir şekilde verilmektedir. Bu öğrenciler üniversite sınavlarına da dil alanından hazırlanabilme imkanı bulmaktadırlar.

 

Okumadığım Gün Karanlıktayım Projesi ile Tarihimi Seviyorum Projesi..

Kitap okumak ve tarih bilinci... Medeniyetimizin önemli iki unsuru.  "Sürekli Okuyorum, Okumadığım Gün Karanlıktayım" projesi ile okulda  öğrencilerle sürekli okuma günleri düzenleniyor.

Ayrıca Tarihimi Seviyorum projesi ile de öğrenciler tarihimizi sadece kitaplardan değil mekanlardan, insanlardan,  gezerek ve yaşayarak öğreniyorlar.  Bu amaçla medeniyetimizin önemli şehirlerine geziler düzenleniyor. 4 yılık eğitimleri sürecinde tüm öğrencilerin Kütahya başta olmak üzere,  Bursa, Konya, Çanakkale ve İstanbul gibi tarihi misyon üstlenmiş şehirlerine medeniyet gezileri yapılması hedefleniyor. Kütahya ve Bursa gezileri tamamlandı. Şimdi sıra diğer önemli şehirlerimizde. Bu amaçla bir başka büyük bir hayal de İslam dininin kalbi Mekke ve Medine gezileri ve umre ziyareti.

 

24 Aralık Öğrenciler Günü...

Maarif Müfettişleri tarafından da takdir bulan ve Milli Eğitim Bakanlığı’na “örnek proje” olarak sunulan bu özgün proje doğrultusunda,  lisede 24 Aralık günü Öğrenciler Günü olarak kutlanmaktadır.

 

Münazara ve Bilgi Yarışmaları

Öğrenci merkezli eğitim anlayış doğrultusunda, öğrencilerin kendilerini daha iyi ifade edebilmelerini sağlamak, onların sosyal hayata daha iyi hazırlanmalarına imkan tanımak maksadıyla okulda  sürekli olarak sınıflararası yarışmalar düzenlenmektedir.  Böylelikle durağan değil sürekli var olan ve canlı bir okul yapısı mevcut.

 

Sanat ve Hobi Projesi

                Liselerimizin en büyük eksikliği de belki de bu tür etkinliklerin okullarımızda yer almaması. Sadece üniversite odaklı eğitimi ön plana almamız bize bir nesli kaybetmemize neden oldu. İşte bu olumsuz durumu çok iyi gören Tavşanlı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, öğrencilerinin akademik başarılarının yanında öğrencilerin ruhsal manada olgunlaşmalarını sağlamak ve onların duygusal ihtiyaçlarını gidermek amacıyla çeşitli sanatsal etkinlikler gerçekleştirmekte.

Bu projedeki hedef; öğrencilerin, kendine güvenen, sorumluluk sahibi, üretken bireyler olarak yetiştirilmesidir.

                Yine Milli Eğitim camiası tarafından takdirle takip edilen bu projede öğrenciler  7 sanat ve hobi dersinden biri seçiyorlar. Bu dersler, Tasavvuf Musikisi, Ebru, Hat, Kaligrafi, Resim, Satranç ve Fotoğrafçılık. Derslere de alanlarında yetkin ve ün yapmış Tavşanlılı sanatçıları girmekte. Orhan Kasap, Melek Diler Uluçay, Mustafa Uysal bu isimlerden bir kaçı...

 

Başarılı Öğrencilere Burs İmkanı...

Etkin bir şekilde çalışan okul aile birliği sayesinde; liseye başarılı öğrencilerin yerleşmesini teşvik etmek için bir burs projesi başlatıldı. Bu projeye göre TEOG puanlarına göre ayda 125 TL öğrencilerin burs almaları mümkün. Hiç bir devlet okulunda olmayan bu burs sistemi bile okulun tercih nedeni olabilir.

 

Sonuç olarak, Teog sınav sonuçları açıklandı ve 15 Temmuz’dan itibaren de liselere tercih süreci başlayacak.  Haydi gelin; canımızdan çok sevdiğimiz çocuklarımızın gerek erkek gerekse kız imam hatip liselerine gitmelerini teşvik edelim. Doğru din eğitimi alarak akademik başarıyla birlikte bu okullardan mezun olacak gençlerimizin bu ülkeye sahip çıkmalarını sağlayalım. İmam Hatipli bir Cumhurbaşkanımızın ülkemizi ne kadar değiştirdiğini görmekte ve bundan duyduğumuz memnuniyetimizi her fırsatta ifade etmekteyiz. Haydi yine yeniden bir İmam Hatip nesli inşa edelim...

Okulla ilgili detaylı bilgileri www.tkizaihl.meb.k12.tr adresinden de edinebilirsiniz.

                                                                                                                            

                                                                                                                             Mesut KOCAMAN Eğitimci- Yazar

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.