Reklam

SEN NELERE KADİRSİN BE SİYASET

Kütahya’da siyaset sözcüğünü en güzel şekilde telaffuz eden kişi bence Tavşanlılı Şahmelek Köyü’nde yaşamış

241 0

Bülent Alpagut

Bülent Alpagut

Kütahya’da siyaset sözcüğünü en güzel şekilde telaffuz eden kişi bence Tavşanlılı Şahmelek Köyü’nde yaşamış,zaman içinde yerel yönetimlerde de görev almış(İl genel meclisi üyeliği,muhtar gibi) rahmetli  Şahmelekli Emin Çavuş’tur,
    Rahmetli Bülent Ecevit dönemi. Zamanın bakanlarından Ali Topuz Tavşanlı’dadır. İlçeye bağlı Göbel Köyü’nde bir  viyol( içine yumurta yerleştirilen çok gözlü kutu ) fabrikası temeli atılıyordu.Tören komutanıyım.. Tören alanı lebalep doluydu. Temele ilk harcı   sayın Topuz koymuştu.Arkasından protokola mensup zevat.. Akşam onuruna bir yemek verilmişti.Bizim Emin Çavuş sayın bakanın hemen yanındaydı. . Emin Çavuş Tavşanlı’da lafı arpa kılçığının üzerine oturtabilen nadir insanlardan biri olarak  hatırlanır.Yemeğin ilerleyen bir bölümünde .Sayın bakan Emin Çavuş’a   ilginç bir soru yöneltmişti.:” Emin Çavuş sana göre siyaset nedir?” demişti.Bir sessizlik olmuştu. Bütün gözler rahmetli Emin Çavuş’taydı.. Yanıt bugün bile  bir çok kişi tarafından bir yeri geldiğinde söylenir.. O da .” Sayın bakanım siyaset anladığım kadarıyla iki gidip bir kıç atmaktır” demiş herkesi kahkahaya boğmuştu. Bakın az,öz,kısa ve tam cuk oturan bir açıklama.      Lafı nereye getireceğim?Yaklaşan Belediye,belediye meclisi,İl Genel Meclisi ve muhtar seçimleri var ya  beni pek te ilgilendirmiyor desem yalan olmaz. .Çünkü herkes hamamda türkü söylüyor ve kendisini dinliyor. Daha cadı kazanının altına odun sürülmediği için  olağanüstü bir durum yaşanmıyor.Adayların eylem planları,vizyon projeleri henüz ortada yokÇünkü ülke genelinde  ülkenin dört bir yanında kimlerin aday olduğu henüz kesinleşmedi.Üstüne üstlük seçmen henüz ayaklarını poposunun altına alıp,bir eliyle  ayaklarından birinin başparmağı ile oynamaya başlamadı.Üç tip seçmen kendi çapında harekete geçme hazırlığında. Bunlardan en enteresan olanı hınzır seçmen kategorisinde olanlar.Bu tür seçmenden herkes uzak durmalıdır. Çünkü ne yapacakları belli olmaz Bunların ceketlerinin bir yakasında AK Parti,diğer yakasında MHP rozeti var.Anahtarlıklarının üzerinde CHP,el çantalarının  üzerinde  İyi Parti rozetini görebilirsiniz..Diğer tip seçmen Zır seçmendir. Seçimlere çeyrek kala ortaya çıkarlar.Ortalığı karıştırıp bir köşeye saklanırlar olan bitenden zevk alırlar. Etrafı hafifçe sallarlar.Beklemede kalırlar. Sallantıda neler olacağını gözlerler. Diğer tip seçmen de zırzır seçmendir. Bunlar da  sürekli beyin yıkarlar. Karşılarına aldıklarını etki altına  alırlar. Söylediklerine inanmasa da bir an gelir kendileri de inanırlar.
      Bu belediye  seçimlerinde dikkat edilecek tip hınzır seçmenlerdir. Sonucu  onlar belirleyeceklerdir.Bu yerel seçimlerde nüfus cüzdanlarında doğum yerleri neresi olursa olsun herkes Kütahyalı olacaktır. Kütahyalı gibi davranacak ve Kütahyalı olarak düşünecektir.Asgari müşterekte birleşecektir. Aynı paydada buluşacaktır.
      Kütahya’da merkezde,merkez ilçede,ilçelerde,beldelerde  bazı belediye başkanlarının tekrar  seçilecekleri ni düşünebiliriz.” Dereyi geçerken at değiştirilmez”diyen seçmen yine bunlardan yana  tavır alacaktır.İl Genel Meclisi üyesi olup ta kendini kabul ettirenlerin de  yeniden seçileceklerine inanıyorum.Ne zaman muhtarlara maaş bağlandı muhtarlık cazibe merkezi haline geldi.Bir mahalle için 4O’a yakın  kişinin muhtar olabilmek için kolları sıvadığını biliyorum.
      Belediyelerde  meclis üyelikleri önemli olduğundan bu alanda da hummalı bir faaliyetin olacağı göz ardı edilmemelidir.
 


Etiketler; #BÜLENT ALPAGUT
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.