Reklam

UÇURTMA AVCISI ( THE KITE RUNNER) - Khaled Hosseini

Emir ve Hasan Kabil'de Monarşi'nin son yıllarında büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı süt anneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır...

5775 0

Zeynep Beşer

Zeynep Beşer

Emir ve Hasan Kabil'de Monarşi'nin son yıllarında büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı süt anneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır. Emir, ünlü ve zengin bir işadamıdır. Hasan ise onun hizmetkarının oğludur. Üstelik Hasan orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur. Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri çevrelerindekini dünyanın trajedisini yansıtır. Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Afganistan sokaklarında çocuk olmayı daha doğrusu olamamayı, kendi çocukluğunuzu, yaşadığınız dünyayı, çocuklarınıza nasıl bir dünya bırakıldığını sorgulayacağınız bir kitap. İlk sayfadan sizi içine alan, yaşanan dostluğa imrendiren, sessiz kalmaya lanet ettiren, işgal edilen topraklardaki kimliksizliği, kendi seçmediği ırkı yüzünden zulme uğramanın dünyasını anlatıyor Uçurtma Avcısı. Son sayfalarda artan ızdıraplar karşısında gözyaşı dökmemek mümkün değil. Hiç bilmediğiniz, belki de hiç gidemeyeceğiniz Afganistan sokaklarında gezmeli ve o tarihe Uçurtma Avcısı ile tanıklık etmelisiniz. Filmi de var... Yönetmenliğini Marc Foster yapmış. Müzikleri müthiş... Kitabın yaşattığı hisleri yaşatmayacağını hepimiz biliyoruz ancak Uçurtma Avcısı'nı okuduktan sonra bence izleyebilirsiniz,  Tabi Amerika'nın kurtarıcı devlet olarak lanse edilişine inanmadan.

Son söz ise Albert Camus'dan gelsin, "Çocuklara işkence yapılan bu dünyayı sevmeyi, ölünceye kadar reddedeceğim."

KİTAPTAN ALINTILAR

"Afganistan'da çocuk çok ama çocukluk yok."

"Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir.Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun. Anlıyor musun?”

" Allah var, olmalı. Şimdi dua edecek, O`na yakaracağım; bunca yıldır O`nu ihmal ettiğim, yalan söylediğim, ihanet ettiğim, hiçbir cezaya uğramadan, özgürce günah işlediğim için bir de O`na, bunca zaman görmezden gelip şimdi sıkışınca, sırf ihtiyaçtan başvurduğum için, beni bağışlamasını isteyeceğim. Kitabın söylediği kadar merhametli, verici ve rahim olduğu için O'na yalvardığımı açıklayacağım."

"Yaşamımda öyle çok iyilikle karşılaşmıştım ki ve mutlulukla... Bunları hak edip etmediğimi merak ediyordum."

"Çocuklar boyama kitabı değildir. Onları  sevdiğin renklere boyayamazsın."

"Baba, kötülerin bile canını yakmanın günah olduğunu söylerdi. İstemeden kötü olmuşlar, bazen de düzelirlermiş."

“Ama ben bir erkektim, tehlikeye attığım tek şey incinen gururum olabilirdi. Yaralar iyileşirdi. Lekelenen adlar, hayır.”

“Mutlu son diye bir şey var mı ? Her şey bir yana, yaşam bir Hint filmi değil. Afganların en sık yinelediği deyiştir: Hayat devam ediyor.”

"Yukarıda bir yerde bir Tanrı varsa, umarım benim viski içmem ya da domuz yememden çok daha önemli meselelerle uğraşıyordur."

"Savaş onuru ortadan kaldırmaz. Tam tersine, barış zamanından çok daha fazla onur gerektirir."

"Bu dünyada kötüler var; bazen kötüler hep kötü kalır. Bazen onların karşısına dikilmen gerekir."

"İyilik bu toprakları terk etti. Ölümlerden kaçmanın yolu kalmadı."

Uçurtma Avcısı'nın Yazarı Kimdir?

Uçurtma Avcısı Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halid Hüseyni'nin ilk romanı. 2003 yılında yayınlanan kitap bir Afgan tarafından İngilizce yazılmış ilk romandır. New York Times'ın en çok satanlar listesinde bir numaraya kadar yükseldi.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.