Reklam

DENEYİNİZ…

Deneyiniz, deneyiniz, denemeden hiç bir şeye inanmayınız.” (Sir Francis Bacon)

6058 0

ÖMER HAKAN KÖK

ÖMER HAKAN KÖK

Machiavelli, Hobbes ve Descartes ile birlikte modern düşüncenin en önemli kurucularından sayılan 16. Yüzyılın ünlü filozofu ve düşünürü aynı zamanda yargıç ve devlet adamı Sir Francis Bacon'un çok sevdiğim bir sözü vardır: "Deneyiniz, deneyiniz, denemeden hiç bir şeye inanmayınız."
7 Haziran seçimlerinin ortaya çıkardığı aritmetik tablo bana Bacon'ın bu sözünü hatırlattı. Aynı zamanda bilimin gücünü savunan ve 1597'de "Knowledge is Power" (Bilgi Güç'tür) diyen Bacon, insanoğlunun en büyük zaafını "varsayım"lar olarak görmüştür. Yine Bacon'un çok sevdiğim sözlerinden bir diğerini de bugünün siyasi aritmetiği bağlamında beyin fırtınamıza ekleyebiliriz kanaatindeyim: "Prudens opportunitates plures faciet quam inveniet." ("Akıllı insan kendine büyük fırsatları bulmaz da, yaratır").
Siyasetin dinamizmi ebedi dostluk ve ezeli düşmanlığa olanak tanımamaktadır. Zira siyasetin temel amacı topluma hizmettir. Aşırı duygusallık rasyonel siyasetin ve topluma hizmet etmenin önündeki en önemli engellerden biridir. Buna rağmen bazı siyasetçilerimizin seçim sonrası uzlaşı kültüründen uzak söylem ve demeçleri ne içinde bulunduğumuz aritmetik tabloya ne de temsil ettikleri siyasi görüşe pozitif bir katkıda bulunmayacaktır.
Bazı liderlerin daha şimdiden olası bir erken seçim "varsayım"ı üzerinden hareket ederek koalisyon formüllerini hovardaca tükettiği şu günlerde ben kendilerine Bacon'ın ünlü, "Deneyiniz, deneyiniz, denemeden hiç bir şeye inanmayınız" sözünü hatırlatmak istedim. Kütahya'mıza ve ülkemize güzel günler dileğiyle..


Etiketler; #ÖMER HAKAN KÖK
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.