Reklam

ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ

Yataklı Tedavi Kurumları (hastaneler) hizmete duyulan andan itibaren 24 saat kesintisiz olarak acil sağlık hizmeti verirler.

8073 0

Sabahattin Altıntaş

Sabahattin Altıntaş

Yataklı Tedavi Kurumları (hastaneler) hizmete duyulan andan itibaren 24 saat kesintisiz olarak acil sağlık hizmeti verirler.

Sağlık Bakanlığı, Hastanelerin (Devlet veya Özel) Acil Servislerine ruhsat verebilmesi için gerekli olan kriterleri yönetmeliklerle belirlemiştir.Buna göre Acil Servislerin ruhsatlı çalışabilmesi için: Laboratuvar,Rontgen, Tomografi ve MR,Ameliyathane gibi birimlerin Acil Servis Ünitesi içinde veya yakınında olması ve Konsultan Hekimlere kolay ulaşılır olması gerekli ve zorunludur.

Acil sağlık hizmetleri hastanelerin en önemli hizmetidir. Normal zamanda bir çok poliklinik ve birimde verilen hizmetlerle ilgili acil bir durum olduğunda hastalar acile müracaat edebilir. Bu hastaların çoğuna tetkik, film veya başka işlemler gerekir. Acile gelen hastayı hemen gelip muayene olup reçete yazılıp giden hasta olarak düşünmemelidir.

Acile müracaat eden hastaya anında tahlil yapabilir laboratuvarın 24 saat çalışması gerekir. Röntgen biriminin acilde 24 saat çalışması gerekir. Gereğinde acilde Tomografi ve MR çekilebilmelidir. Acile gelen hastanın hemen ameliyat edileceği Ameliyathane her an hazır ve 24 saat çalışır olmalıdır. Gereğinde hemen Doğumhaneye alınabilmelidir.

Acile gelen hastayı gereğinde ilgili uzmanların konsultasyonla hemen değerlendirmesi gerekir.
Kalp krizi geldiğinde Kardiyoloji, felç geldiğinde Nöroloji uzmanı polikliniği bırakıp hemen acile inebilmelidir.

Tavşanlı'da şimdiye kadar verilen sağlık hizmet planlamasında bu kriterlere dikkat edilerek birimler yerleştirilmiş, acile yakın olması gereken branşlar ( Kardiyoloji, Nöroloji, K doğum, beyin cerrahi, Genel cerrahi, Dahiliye branşları, tomografi, röntgen , laboratuvar , ameliyathane, doğumhane birimleri ) ACIL SERVIS ile birlikte bulundurulmuştur. Eğer bu birimler acilin yanında olmazsa acile gelen hastaya gerekli işlemlerin yapılmasında sıkıntı olur. Bu birim ve branşlarda desteklenmeyen Acil Servislerde eksiklikler olur. Acile gidiyorum diyen hasta mağdur edilmiş olur. Hasta sanki aile hekimine muayeneye gider gibi olur.
Hastane işletmeciliğinde birimlerin farklı yerlerde olması en çok hastaları mağdur etmekte, karışıklık ve gecikmelere yol açmaktadır. Bu nedenle o yerleşim yerinde hastane kapısından giren kişilerin tüm işlemlerinin ( muayene, tetkik, tomografi,...) başka yere gitmeden bitirilmesi hedeflenmektedir.

Tavşanlı' da şu an gündemde olan hastane yerinin seçimi yıllar önce yapılmış, buna modern bir bina ilave edilerek hizmetlerin bir bütünlük içinde verilmesi sağlanmıştır. Hastanemize civar yerleşim yerlerinden bir çok hasta gelmektedir.

Hastalarımıza, yeterli bekleme alanları olan,tam donanımlı ve Modern bir yapıda Acil Servis Hizmetlerini verecek olmamız bizi heyacanlandırıyor.

Tek dezavantajı olan yerleşim yerine uzaklığı, daha kaliteli ve güler yüzlü sağlık hizmeti vererek ve Yeterli Şehir içi ulaşımı sağlayarak aşacağımızı düşünüyoruz.

Hastanemizin yeni yapılan binası veyeni bir düzenleme içinde vereceğimiz sağlık hizmetlerinin hayırlı olması dileğiyle.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.