Reklam

BEST OF KÖŞE

Varlar var , Yoklar neden yok?.. Dünya var, ben varım, sen varsın, onlar da var... Peki özlenenler niye yok?

1480 0

Ramazan AYDEMİR

Ramazan AYDEMİR

Varlar var , Yoklar neden yok?..
Dünya var, ben varım, sen varsın, onlar da var... Peki özlenenler niye yok?
On bir ayın sultanı var, İftar var, sahur var, dua var, hatim var... Peki Hasan Hüseyin Hoca niye yok?..
Hurma var, çorba var, zeytin var, o gün olmayanlarda var ama Reşide ananın mantısı yine yok? En hüzünlüsü Reşide ana neden yok?..
Davul var, davulcu var, topu var, barutu var, merkezi sistemi var, davulcunun manisi de var, e peki teneke çalarak uyaran, köyün köpeklerinin belalısı, taşı kuvvetli manisi olmayan "Devre" niye yok?..
Ahmet Usta yok (olsaydı yüz onu geçerdi), Keleş Ahmet yok, Ömer Ağa, Hacı Tahir, Kara Mustafa, Karabıçak Mehmet yok, hadi yaş hadleri gelmişti ya... Ahmet Hoca, Deli Ağa hem de hayatının baharında Tahsin niye yok?..
Sofra yine var, tahini var, şırası var, pekmezi, baklavası, tulumbası, ezilmişi, yoğrulmuşu ve bilimum tatlısı da var, iyi de ağız tadı, gönül tadı, birlik tadı, dirlik kıvamı niye yok?..
Amca var dayı var, yıllanmışı, tazesi, arkadaşı, dostu, çoluğu-çocuğu, merhabalıklar, menfaatçi balıklar, bülbülden azma yılanlar, iyileri gönderip arkaya kalanlarda var...
Anladım, anladım bunca kalabalık var da, yapayalnızlıkta nerden çıktı, o neden var?..
"Ramazan Berekettir" diyenler niye var. Bereket neden yok? "Oruç Sıhhattir" diyenler çok daha fazla fiyakalı, peki hastaneler niye tıka basa hem de geçmişin bir kaç askeriye 'zıhya' sına inat binlerce eğitimli 'zıhya;' varken. Camiler var çok daha süslü, cemaat var daha da gösterişli, ses sistemi, seccade itsimi, boyası, badanası, hatta dernekleri bile var. Peki nur yüzlü, ak sakallı, tevekkül duruşlu, samimiyet bakışlı mı avlularını dolduranlar?
En cılızının fitresi milyon, orta hallisinin zekatı dolar. Ramazanda hatim çok sevap ya, bizim mollanın hatim ücreti 'euro' ile ulaşıyor göklere. Var olan verdim diye kos kos kabarırken, yoksulum diye kapıp alan da nasıl kapıp becerdim önemli olan kafayı çalıştırıp denk getirmek diye siftiniyor. Hepsi var da Halil İbrahim bereketi, Allahın rızası hangi gönülde?.. "Burada !" diyen varsa başımız gözümüz üstüne, özeleştiri var 'inat' yok.
Ziyafetin alası, davetin daniskası, çatalın gümüşü, kaşığın altını, kepçenin plastiği, tabağın paslanmazı, nefislerin uslanmazı var da, ihtişamlı sofralarda baş köşeleri niye kürkler kapmamış mı? Bak hala kürk kebap tepsisinin tam ortasında yani'nin yanisi yeme içme var da, sindirim sisteminde arıza yok mu?
Teravihlerin 20'den 2'ye kadar indiği var. Baş örtüsünün baştan yakaya kadar indiği de var. Balıkların, tavukların kurban olduğu da var, ot yiyene de  - et yiyene de mutlaka var da, bu arada cehenneme ne oldu?.. Galiba burada da bir tuhaflık var.
Hristiyanla, Yahudiyle diyalog var, tarih boyunca yan yana gelmediklerimizle denk düşme var, cennet geniş belki Şaron'a Bush'a da yer var. Ancak 'Müslümanım' dediği halde bizim tarikat bizim cemaatten olmayanlara da cehennemin dibi de var... da 'tüh' sana-bana yok mu?
Sırrın kapısı var, kalbin gözü var, dünyanın gizemi var, şarkılarla türkülerle iftar-sahur programları var, ve vallahi 'zaga' da Zekariya Beyaz da var... Daha ötesi var mı ki...
Hep arızalar var, hep eksiler var, hep noksanlar var da hiç artılar, iyi ve iyiler yok mu?.. Yok diyen yok olsun da, özlenenler de olsa fena mı olurdu?..
Özleyerek ve gözleyerek kalın...

13/09/2005

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.