Reklam

KÜTAHYA’NIN YENİ BİR SORUNU VAR DOMUZLAR DAN NASIL KURTULACAĞIZ

Hiçbir an olmuyor ki Kütahya’nın bir yerinden, bir köşesinden bir domuz şikayeti gelmesin. Önümde bir haber var.

1525 0

Bülent Alpagut

Bülent Alpagut

KÜTAHYA’NIN YENİ BİR SORUNU VAR DOMUZLAR DAN NASIL KURTULACAĞIZ
Hiçbir an olmuyor ki Kütahya’nın bir yerinden, bir köşesinden bir domuz şikayeti gelmesin. Önümde bir haber var. Kütahya’nın Gediz İlçesi Yeşilçay Köyü’nde Ali Hikmet Bozkurt vermiş veriştirmiş. Domuzların mısır tarlalarına zarar verdiğini ve ürün kaybına neden olduklarını belirtmiş. Rahmetli  eski Tavşanlı Belediye Başkanlarından, Tema Tavşanlı   TEMA  GÖNÜLLÜ TEMSİLCİSİ  Fevzi Coşgun da domuzlardan şikayet ederdi. Meşe palamutlarını gaza batırıp öyle diktiklerini söylerdi. Domuzlar palamutları yemek ister ama gaz kokusundan geri çekilirlermiş.
        Domuz çok doğurgan bir yaban hayvanıdır. Çok hızlı ürer. Doğaya zarar verenlerdendir. Kısa sürede sürüler oluşturur. Tavşanlı’da veteriner hekime getirilen bir çoban köpeği dikkatimi çekmişti. Ne olup sorduğumda domuzun hışmına uğradığını, yaralandığı için ameliyata alındığını ifade etmişlerdi. Yalnız Gediz’de değil Kütahya’nın merkez ilçe dışında tüm ilçelerinde domuz belası hüküm sürüyor. Tavşanlı’da Yaylacık ve Buduğan dağları domuz kaynıyor. Tavşanlılı köylü yurttaşlar da domuzdan şikayetçi. Mısır tarlaları, biber, domates, kabak, daha ne akla gelirse zaman içinde domuzlarca tahrip ediliyor. Eskilerde avcılara domuz başına ödül verilirdi. Ya özel av fişeği ya da bir başka şekilde avcılar desteklenirdi. Tavşanlı’da domuzların en korktuğu isimlerin başında ünlü efe, Tepecik Beldesi’nden Çolak efe  gelir. Sağlığında vurduğu domuzun haddi hesabının olmadığı söylenir. Bazen. ”Şu meret yenilseydi bayağı insan mutlu olurdu." dermiş. Ben yine söylüyorum Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlükleri bu konuda bir şeyler yapmalıdır. Gelin bu yaban domuzlarını bir şekilde öldürüp, ekonomiye kazandıralım. Soğuk tertibatlı araçlar var. Her yerde avlananlar bu araçlarla tüketim merkezlerine pek ala gönderilebilir. Yaban domuzunun çiftliklerdeki  domuzlardan farklı olduğu, yaban domuzlarının etlerinin daha lezzetli oldukları ifade edilir. Müslümanlara haram ama Müslüman olmayanlar var. Bir şekilde piyasaya verilebilir. Hatta ihraç dahi edilebilir.
       Av ve Avcılık Atıcılık Kulüplerine bu konuda fırsat yaratılabilir. Domuz başına bir ödeme bile yapılabilir. Yaban domuzu bir fırsat olabilir. Ama bunun enine boyuna masaya yatırılması gerekiyor. Yoksa bir önlem alınmazsa daha yıllarca Kütahyalı üreticilerin feryadı bitmeyecektir. Nasıl her konuda bir şekilde çözüm üretilebiliyorsa  yaban domuzu konusunda da kafa yormaya değer.
 


Etiketler; #bülent #alpagut
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.