Reklam

SAHİP OLDUĞUN DEĞERLERİN FARKINDA OL

Sahip olduklarımızın farkında değiliz. Çünkü kimi insanlar varlık içinde yaşarken kimi insanlarda geçimlerini sağlamak için çok farklı uğraşlarda bulunuyorlar.

2635 2

Zeliha ESER

Zeliha ESER

SAHİP OLDUĞUN DEĞERLERİN FARKINDA OL
    Sahip olduklarımızın farkında değiliz. Çünkü kimi insanlar varlık içinde yaşarken kimi   insanlarda geçimlerini sağlamak için çok farklı uğraşlarda bulunuyorlar. Örneğin gelir durumu elverişli olmayan insanlar çocukluğunu yaşayamadan çok çalışarak bu hayatta geçimini sağlamaya çalışıyorlar. İşte bu insanlar hayatta neyin doğru, neyin yanlış olduğunu anlıyorlar. Kimileri ise sahip olduklarının kıymetini bilmiyorlar. Onlar için üzülüyorum. Zira  çocukluklarından bu yana dadılarla büyütülmüş belki de her fırsatta şımartılmış insanlarla dolu etrafımız. İnsanlar hiçbir zaman karşısındaki insanları düşünmüyorlar. Yaptıklarıyla  karşılarındaki insanları “üzüyor muyum, kırıyor muyum” demiyorlar.
    Bir akşam cafede arkadaşlarımla oturuyordum. O an ortamı izliyordum ve  başka bir  masada oturan gençlerin kendi arkadaşları için alay ettiklerini fark ettim.  Gençleri biraz daha izledikten sonra amaçlarının daha da kötü bir hal aldığını anladım. Zira onlar  arkadaşlarını ziyarete değil de alay etmeye  gelmişlerdi. Arkadaşlar, hiç kimse bu dünyaya eşit nitelikte  doğarak gelmedi. Bazı insanlar zengin bir ailenin çocuğu olarak doğarken,  bazı  insanlarda  fakir bir ailenin çocuğu olarak  dünyaya gelmiştir.
Kimseyi küçümsemeyin hayatta bazen dalga yaptığınız konular sizin başınıza da gelebilir. Cafede çalışan arkadaşlarınız belki ailesinin durumu yok kendi okul masraflarını yurt aidatını kısaca ailesine yük olmamak için çalışıyorlardır. Her insanın içi de, dışı da farklıdır. Dışından gülse de arkadaş ortamında kimse içindeki kopan fırtınayı  asla anlayamaz. Okumak için didinen insan bir tarafta da baba parasıyla ahkam kesen, hava atan okula okumak için değil farklı fikirler için kullanan insanlarla doludur. Arkadaşlar asla unutmayalım ki kimseyi çalıştığı için küçümsemeyelim. Tamam parası arabası olabilir. Ama olmayan arkadaşlarımıza da  küçümsenecek hareketler yapmayın bu hayat hep tek taraflı kalmaz. Siz siz olun birileri çalışıyor diye dalga geçmeyin elinizdeki sahip olduklarınızın değerini bilin 2 çocuk arasındaki farkı gördünüz mü arkadaşlar hayat böyle konulardan ibarettir. Nasıl desem ki 2 çocukta memleketinden ayrılmış okumak için gelmişler. Biri çalışarak okuyor diğer çocuk ise kendimi çalışarak rezil edemem diyerek her fırsatta ailesini arayarak para istiyor. Anne param bitti. Baba param bitti diyorlar. Her darda kaldıklarında tek diyecekleri laflar. Bazen anne ve babalar çocuklarına bu hayatı çocuklarıma nasıl öğretirim diye düşünmüyorlar. İşte bu durumda en önemli nokta aile küçüklükten nasıl yetiştirilirsek o şekilde büyürüz. Kurallarımızı ona göre koyarız. Yani bizler başka memleketlere okumaya geliyorsak kimsenin hayatı bizleri ilgilendirmez. Bizlerin tek hedefimiz derslerimize çalışıp üniversiteyi iyi bir ortalamayla bitirip ailemizin karşısına geçip anne ben mezun oldum  demesi gerekir.
      Arkadaşlar burada diyorum ki size sunulan değerler karşısında karşılıksız, sönük kalmayın. Sizlere verilen fırsatları iyi değerlendirin. Bu dediklerimi asla unutmayın değerli okuyucularım.
Olay :  Bu anlattığım konu bir cafede  izlenerek yaşandı.
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eda203 - 06.10.2017 21:17:05
Zeliha Hanım başarılarınızın devamını dilerim.
Avatar
seyhan202 - 06.10.2017 20:28:53
Bu güzel yazı için teşekkürler Zeliha hanım, başarılarınızın devamını dilerim.