Reklam

EĞER BİR GÜN GLİ ÖZELLEŞTİRİLİRSE HİZMET BİNALARI VE LOJMANLARI

Eğer yanılmıyorsam  Seyitömer Linyitleri İşletmesi 2013 yılı içinde  özelleştirilmişti.

288 0

Bülent Alpagut

Bülent Alpagut

EĞER BİR GÜN GLİ ÖZELLEŞTİRİLİRSE HİZMET BİNALARI VE LOJMANLARI MİLLİ EĞİTİME VERİLMELİDİR

Eğer yanılmıyorsam  Seyitömer Linyitleri İşletmesi 2013 yılı içinde  özelleştirilmişti. Yine yanılmıyorsam Kütahya Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde bulunan 27000 Metre kare lojman alanı Milli Eğitim Bakanlığı’na  devredilmişti. O sıralarda yine yanılmıyorsam Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Taner Yıldız’dı. Arşivlerimden uzakta,tatildeyim. İnşallah yanılmamışımdır.
    Bunu şunun için yazıyorum. Uzun yıllar Garp Linyitleri Müessesesi adıyla hizmet verenin TKİ’nin Amiral Gemisi GLİ   artık İşletmedir. Yani kaba bir ifadeyle küçülmüştür. Küçülmelerin arkasında özelleştirme vardır. Çünkü önce  ekmek ikiye, sonra dörde  bölünür. Daha sonra dilimlenir. Şu durumda Tavşanlı GLİ  ikiye bölünmüştür. Bunun daha sonra üçe ve dörde bölünmeyeceği  diye bir şey söz konusu değildir. Siyasi iradeler her dönemde  ne gerekiyorsa yapmışlardır. Siyasi irade için engel söz konusu değildir. Bugün siyasi irade istesin Tavşanlı’yı il yapar. Harmancık İlçesi’ni Bursa’dan alır Kütahya’ya bağlar. Kütahya’yı Büyükşehir yapar. Sporda af kapsamında ligden düşen Kütahyaspor ile Linyitspor’u da içine alacak bir milli lig ihdas eder. Engelleyebilir misiniz? Özelleştirilen santraller satın alanlardan alınır  yeniden devletin olur. Kütahya Azot yeniden eski görkemli günlerine geri döndürülebilir. Siyasi irade  gemisini her zaman dağdan aşırmıştır...
    Diyelim ki Garp Linyitleri İşletmesi özelleştirilecektir. Peki özelleştirilecekse  kazmayı küreği elimize alıp devlete karşı mı geleceğiz? Böyle babayiğitler var mı?  Diyelim ki GLİ  özelleştirildi. Tavşanlılı Bergama Köylüleri gibi yollara mı dökülecek? Sizce kaç kişi yollara dökülür?
      Timurlenk Anadolu içlerindedir. Konya'dadır. Akşehir yakınlarındadır. Otağ kurulmuş. Binlerce çadır, asker ve üstelik devasa filler vardır. Bu büyük  otoburlar önlerine ne geçerse yiyip bitirmektedir. Halk muzdariptir. Yani kısaca konu fillerdir. Bu fillerin bir şekilde Konya’dan geri gitmesi gerekmektedir. Nasrettin Hoca’nın Timur ile olan özel dostluğunu kullanmak isterler. Ona fillerden çektiklerini dile getirerek bir şekilde kendilerini bu dev otoburlardan kurtarması için ricada bulunurlar. Hocanın şartı vardır. Hep birlikte Timur’un huzuruna çıkılacak ve kendisiyle yüz yüze konuşulacaktır. Kabul ederler. Giderlerken hocanın eşi kendilerine bir sepet taze incir sepeti hazırlar ve verir. Hoca illa da armut olsun dese de incirde karar kılınır... Otağa gelinir, randevu istenir. İçeri kabul edilir. Ama Timur kızgındır. Etrafa verip veriştirmektedir Hoca yavaşçacık huzura varıp el etek öptükten sonra incir sepetini takdim eder. Adam zaten öfkeli, kızgın, Alır incir sepetini eline incirleri teker teker çıkarıp hocanın suratına atmaya başlar. Hoca içinden: ”Allah’tan armut getirmemişim “ diye sevinir Timur’un öfkesi dinince  hocaya  sebebi ziyaretinin ne olduğunu sorar. Hoca yanında  diğerlerinin olmadığını, korkup kaçtıklarını fark edince lafı değiştirir. Tam tersine insanların fillerden derecesiz memnun olduğunu, mümkünse sayılarının artırılmasını ister.  Bakmayın siz atıp tutanlara. Hangi özelleştirmede kimler ne yaptı bana onu söyleyin. Onun için zararın neresinden dönülürse kardır. Çeşme elden gidiyorsa çeşmenin tasını  bari alalım derim.
     Böyle durumlarda herkes zıpkın gibidir. Özelleştirmeden söz ediyorum. Herkes kadınıyla erkeğiyle adeta  Efedir. İnsanlar bir şeyi kesinlikle  unuturlar. Yani siyasi iradenin gücünü hesaplayamazlar. siyasi iradenin Demokrasinin kılıcı olduğunu unuturlar. Devlet Baba ne isterse o olur. Bu nedenle .”  GLİ özelleştirilemez” diyenlere gülerim. Çünkü  züğürdün  çene yormasıyla  eş   bir tepkidir. İnşallah özelleştirme gerçekleşmez. Bu birinci temennim. İkincisi eğer özelleştirme söz konusuysa tıpkı Seyitömer benzeri   ilaveten hizmet binaları, lojmanlar  hemen Milli Eğitim Bakanlığına devredilmelidir. Tavşanlı bugün bir MYO’ya sahiptir. Ama yarın DPÜ’ye  bağlı yeni MYO’lar hatta bir fakülte için rezerv hizmet alanları gerekecektir. İşte bu kastettiğim  potansiyel  rezerv GLİ’nin hizmet binaları, lojmanları, tesisleridir. Her halde özelleştirme linyit ile ilgili olacaktır. Gelip'te alacaklara: ”Alın hepsi sizin” denilirse işte o zaman  külahları değiştirme gündeme gelebilir.
    Benim bir gazeteci olarak naçizane önerim Tunçbilek’teki linyit sahalarında kömür yine  dün olduğu gibi bugün ve bundan sonra da Kamu İşçisi tarafından çıkarılıp ülke ekonomisine kazandırılsın. Ama  özelleştirme  kaderimizse hiç  olmazsa binalar, lojmanlar, diğer tesisler, park ve bahçeler Milli Eğitim Bakanlığının olmalıdır. Bu da bizim tesellimiz olur.
     Bakın en  üzücü  özelleştirme Tunçbilek EÜAŞ Termik Santralı’nda yaşandı. Satın alanlar sadece dev santralı almadılar, güzelim tesisler de elden gitti. Keşke tek başına santral gitseydi de  kocaman bir Işık Sitesi bizde kalsaydı. İşte içimi yakan da budur. Haydi  tarla  gitti ama sabanlar bari  bizde kalsaydı.
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.