Reklam

“GİRİŞİMCİ BELEDİYECİLİK” MODELİNİ BENİMSİYORUZ

Kütahya Ak Parti İl Binasında tanıtım toplantısı yapan Dr. Ahmet Güven girişimci ekosistemi destekleyici alt ve üst yapıyı üreten, yöneten, geliştiren ve kendisi de girişimci olan “GİRİŞİMCİ BELEDİYECİLİK” modelini benimsiyoruz dedi.

247
“GİRİŞİMCİ BELEDİYECİLİK” MODELİNİ BENİMSİYORUZ

Güven “Değerli başkanlarım, çok kıymetli basın mensupları, AK Partimizin vefalı, çalışkan AK neferleri, dostlarım, arkadaşlarım hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum.
Ülkemizin zorluklarla geçen dönemlerinde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Ak Partimiz öndeliğinde, 7’sinden 77’sine emeğini duası eksik etmeden gece gündüz çalışmış ülkemizin ve şehrimizin bugünlere gelmesini sağlayan tüm büyüklerimize ve kardeşlerimize teşekkür etmek istiyorum. Eğer yarını nasıl inşa edeceğimizi düşünebiliyorsak onlar bugünümüzün refah ve huzuru sağladığı içindir.
Kısa bir durum tesbiti yaparak başlamak istiyorum; Sanayi çağı mesleklerimizi,  hayatımızı ve şehirlerimizi derinden etkiledi. Emek yoğun tarım işlerinin makineleşmesiyle şehirlere aktık.  
Artık, artan eğitim imkanları, farklı becerilerde insanların bir arada çalışabilmesi  ile bilginin üretildiği ve önemli olduğu bilgi çağındayız. Akıllı telefonlar, arabalar, evler ve şehirler hayatımızı ve işlerimizi şimdiden değiştirmeye başladı.
 “Göz ola dağın arkasını göre, akıl ola başa geleceği bile”. 
Nereye gideceğimizi tasavvur etmeliyiz.
Dünyanın geleceğini şekillendiren ana eğilimler var. 
•İnsan ömrü uzuyor, 
•Nüfus yaşlanıyor ve artıyor, 
•küresel ısınma ve çevre sorunları artıyor, 
•göç hareketleri oluyor, 
•teknoloji baş döndürücü hızla ilerliyor, 
•ve üretim ve zenginliğin batıdan doğuya kaydığı bir dünyada şehirleşme artıyor
Şehirler bilgi çağı rekabetinin temel unsuru haline gelmektedir. Doğru alt ve üst yapıya, vizyona, kültüre, beşeri ve finansal güce sahip şehirler kalkınmanın motoru olmaktadır.
Elbette şehir bir araçtır. Amaç “İnsan”dır. 
Biz çalışmalarımızı ”insan için sürdürülebilir, yaşanabilir ve geleceğin kalkınan şehri” üzerine inşa ediyoruz.Şehir iç ve dış dinamikleri ile kompleks ve büyük bir ekosistem. Bu çapta bir sistemde bütünün bir parçasının çözümü, diğer parçasının sorunu yada bugünün doğrusu yarının yanlışı olabilir. O nedenledir ki yaklaşımımız 
“beşikten mezara, geçmişten geleceğe, yerelden globale bütüncül, stratejik bakış” tır.
Yol haritamızın ilk adımı tüm paydaşların katkısı ile üretilmiş bir “master plan”dır. Bu planın taşıyıcı direği “kendi büyüyen değil, insanı büyüyen şehir” prensibidir.
Şehrimiz tarihi, kültürü, sanatı, doğal zenginlikleri, sektöründe dünya lideri sanayi kuruluşları ve üniversitesi ile imrenilen bir potansiyele sahip.
Tabiri yerindeyse un, yağ, şeker var, helva yapacak ortamı üretmeliyiz. Biz belediyenin 
•liderlik yaptığı, 
•girişimci ekosistemi destekleyici alt ve üst yapıyı üreten, yöneten,  geliştiren 
•ve kendisi de girişimci olan “girişimci belediyecilik” modelini benimsiyoruz.
Projelerimiz var ve bunları kısa, orta ve uzun vadeli olarak planlıyoruz. Ülkemizin geleceği üretmek ve hizmet ihracındadır. Üretme becerisi zaman alırken hizmet ihracından daha kısa sürede sonuç almak mümkündür. 
Termal tesislerimizin şifa amaçlı pazarlaması ile “sağlık şehri Kütahya”yı, yurtiçi ve dışına eğitim ihracı ile “eğitim şehri Kütahya”yı, kültürel ve tarihi değerlerimizin hedefli anlatımı ile “sanat şehri Kütahya”yı ve nicelerini inşa edebiliriz.  
İnancımız odur ki; bu yolculukta belediye katılımcı, şeffaf ve hesap verebilir anlayış ile örnek olmalı ve şehri ileri taşımalıdır. Bu yolda bugün için yarını yarın için bugünü feda etmemelidir.
Hz. Mevlana “Her şey neye layık ise ona dönüşür” der. Sevgi, Saygı ve kardeşlik içinde, biz ruhu ile sözü ile bitirerek ve en iyi şeylere layık olduğumuzu hatırlatarak bitirmek istiyorum.
Değerli dostalar, doğup büyüdüğüm, ekmeğini yediğim Kütahya’m için hepimiz gibi bende ne yapabilirim, nasıl bir katkı sağlayabilirim mefkuresi ile yaptığım araştırmalar ve çalışmaları aranızda bir çok arkadaşımla zaman içerisinde paylaşmış, Bu şehirde yaşayan herkes için İnsan öncelikli bir Kütahya  hayalimi paylaşmışımdır. Sizler ve büyüklerimizle yapılan görüşmeler ve istişareler sonucunda, elimizi, gerekirse gövdemizi taşın altına koymamızın gerektiği ve gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Bu bir bayrak yarışı. Bu sorumluluğu hissederek şehrimiz özelindeki düşüncelerimizi ve hayallerimizi sizlerle paylaşma fırsatı verdiğiniz ve katıldığınız için sizlere teşekkür ediyorum
Bizler her yeni günü son günümüzmüş gibi düşünerek Bismillah ile başlayarak çalışıyoruz. Her işimizde Bismillah ile yola koyuluyoruz. Rabbim çıktığımız bu yolda bizleri mahcup etmesin, Ben Değil Biz Olmayı nasip etsin. Hep birlikte İnsan Odaklı bir Kütahya için Haydi Bismillah
Selam, sevgi ve saygı ile” .

 


Kaynak: Özel Haber
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.