Reklam

“KAYNAKLARI EKONOMİK DEĞERE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ”

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) tarafından 2.’si düzenlenen “Kütahya Termal Sağlık Turizmi Çalıştayı” Yoncalı Termal Otel’de gerçekleştirildi.

241
“KAYNAKLARI EKONOMİK DEĞERE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ”

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) tarafından 2.’si düzenlenen “Kütahya Termal Sağlık Turizmi Çalıştayı” Yoncalı Termal Otel’de gerçekleştirildi.
 
Çalıştaya Vali Dr. Ömer Toraman, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Vali Yardımcısı Arif Yalçın, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Kölgeli, İl Sağlık Müdürü İsmail Zehir, bazı daire müdürleri, STK Temsilcileri ile özel sektör temsilcileri katıldı.
 
2.’si düzenlenen Kütahya Termal Sağlık Turizmi Çalıştayı, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun açış konuşmasıyla başladı.
 
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin Kütahya’nın refahını artırmak ve Türkiye’nin hedeflerine katkı vermek olduğunu belirten KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Ülke açısından bir rol model olacak sistemin Kütahya’da kurmayı arzu ediyoruz. Bunu başarabilecek imkanlara sahibiz. Yeter ki güçlerimizi, heyecanımızı birleştirip birlikte yol almayı başaralım” dedi.
 
“KAYNAKLARI EKONOMİK DEĞERE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ”
 
Kütahya’nın termal kaynakları açısından Türkiye’deki zengin bölgelerden biri olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu,  “Uluslararası ticari piyasada bir söz vardır: ‘Malınla değil, pazarınla övün’ diye. Yani çok iyi kaynaklarınızın olması tek başına yeterli bir unsur olmuyor. Eğer siz bunları bir ürün haline getirebilecek sistemle donatırsanız ve bunu uygun şekilde pazarlayıp ekonomik değere dönüştürürseniz istifade etmek mümkün olur. Biz istiyoruz ki bir çıkış noktasıyla birlikte iddiamız olsun ve bu iddiamızla birlikte Kütahya artık bundan böyle bu işte var olsun” dedi.
 
“TESİS FAKİRİYİZ”
 
Önemli termal kaynakların olduğu Kütahya’da tesis eksikliği yaşandığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya’nın termal sağlık turizminde ise üstün niteliklere sahip olduğuna dikkat çekti.  Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Termal turizm olarak gerek bölge gerek Türkiye’de iddialı olabilecek olan yerlere baktığınızda tesis fakiri olarak söyleyebileceğimiz bir durumdayız. Ancak çok önemli başka bir imkan ve üstünlüğümüz var, o da termalle birlikte kullanılan sağlık uygulamaları alanında. Şu anda gerek Yoncalı’da inşa edilmekte olan hastanemiz gerek Dumlupınar Üniversitesindeki hastanemiz gerekse Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak biz sağlık alanında Türkiye’de en kapsamlı ve en nitelikli il olmayı hedefledik. Var olan bu zenginliklerimizi bir yere getirmek suretiyle yaşanılan eksikleri de burada tartışarak gidermek için birlikte adım attığımız takdirde önümüzdeki günlerin çok daha iyi olacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.
 
“KSBÜ’DEN İSTİFADE ETMELİYİZ”
 
Sağlıkta büyük bir dönüşüm yaşandığını belirten Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, “Hem ülkemizin hem Kütahya’mızın büyük avantajları var. Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlar kendilerini çok geliştirdiler. Hem içeride hem de dışarıda göğsümüzü gererek istifade edebileceğimiz noktaya geldik. İkinci atılımımızı da üniversite eğitimi alanında yaptık. Her vilayette bir üniversite hedefiyle başlayan, kendi içerisinde de niteliklerini artırmaya, onları ihtisaslaştırmaya çalışan bir yönetim anlayışına geçtik. İhtisas üniversitelerinden biri de ilimizde. Bu Kütahya için önemli bir fırsat, önemli bir aşama. Bundan istifade etmek lazım” dedi.
 
“TEK BAŞINA TESİS YAPMAK YETERLİ OLMAZ”
 
Termal su kaynakları ile Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin Kütahya için iki önemli değer olduğuna dikkat çeken Vali Dr. Ömer Toraman, “İkisini bir araya getirip termal sağlık turizmi alanında Kütahya’nın daha ileriye gitmesini hedefliyoruz. Bunun için elimizde mevcut bir altyapımız var. Eksiklerimize baktığımızda görünmeyen adımlar olarak söyleyebileceğimiz tanıtım, pazarlama ve organizasyon hususlarını görüyoruz. Tek başına tesis yapmanız her zaman netice getirmiyor. Eğer bu görünmeyen adımları atamazsanız atıl tesisler yapmış oluyorsunuz. Bu yüzden organizasyon, tanıtım ve pazarlama ayaklarını da ihmal etmemek gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 
“DOĞRU PAYDAŞLARLA ORTAK HAREKET EDİLMELİ”
 
Türkiye’nin 2053, 2071 hedeflerine katkı vermek ve Kütahya’da yaşam refahını artırmak için “üretmemiz ve ürünü pazarlayıp satmamız gerekiyor” diyen Vali Dr. Ömer Toraman Kütahya’daki atılımın öncelikle yurt içi, sonrasında yurt dışı piyasalara dönük olması gerektiğini kaydetti. Kütahya’nın potansiyellerinin değerlendirilmesinde herkese önemli görevler düştüğünün de altını çizen Vali Dr. Ömer Toraman, “Bu konuda hepimizin yapabileceği şeyler var. Doğru paydaşlarla hemen ve birlikte çalışarak gayretin ortaya koyulması lazım. Bu tip meselelerde kamuyu ön plana çıkarmak yerine özel sektöre odaklanmak ve özel sektörü, üniversiteyi lokomotif olarak merkeze almak lazım. Çünkü üniversitelerimiz bu iş için gayret sarf eden çok ciddi bir kadroyu bünyesinde barındırıyorlar. Tabii ki başta yerel yönetimler olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarının da üzerine çok önemli vazifeler düşüyor. Onların da bu vazifeleri muhakkak yerine getirmeleri gerekiyor. Herkesin bir araya gelerek Kütahya’mızın bu alandaki potansiyelini ekonomik bir değere dönüştürebiliriz. Esas olan burada ülkemizle beraber Kütahya’mızın da refahının artması” diye konuştu.
 
“Kütahya Termal Sağlık Turizmi Çalıştayı” KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu moderatörlüğünde devam etti.


Kaynak: İHA

Etiketler; #kütahya
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.