Reklam

ÇİFTÇİLİK PEYGAMBER MESLEĞİ”

Dünya Çiftçiler Günü sebebiyle Kütahya Ziraat Odası Yönetim Kurulu Vali Ahmet Hamdi Nayir’e nezaket ziyaretinde bulundu.

151
ÇİFTÇİLİK PEYGAMBER MESLEĞİ”

Dünya Çiftçiler Günü sebebiyle Kütahya Ziraat Odası Yönetim Kurulu Vali Ahmet Hamdi Nayir’e nezaket ziyaretinde bulundu. 
Kütahya Ziraat Odası Başkanı Ömer Demirtaş kabullerinden dolayı Vali Ahmet Hamdi Nayir’e teşekkür ederek Ziraat Odası faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. 
İnsanlık tarihinde çiftçiliğin en eski sanatlardan biri olduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, avcılıkla geçimini sağlayan toplumların tarımı keşfetmesiyle birlikte tarımda sürekli gelişen bir sürece girildiğini söyledi. Vali Nayir, “O günden bugüne gelişen bir sistem var. Çiftçilik yeni teknik imkanlarla, makinelerle eski durumunu muhafaza etmeden modernleşerek günümüze kadar gelmiş” dedi.
“TÜRKİYE TARIMDA ŞANSLI BİR ÜLKE”
Türkiye’nin tarım potansiyelleri konusunda şanslı bir ülke olduğunu da belirten Vali Nayir, tarımda bağımsızlığın önemine dikkat çekti. Her ülkenin çiftçilikle ilgili mutlaka bir projesi ve programı olduğundan söz eden Vali Nayir, “Devletler dışarıya çok bağımlı olmak istemezler. Kendi kendilerine yeter olmak isterler. Eğer gıda olarak dışarıya bağımlılıkları varsa bu ülkenin bağımsızlığını da etkileyecek diye düşünürler. Biz gıdamızı kendimiz üretelim ki bağımsızlığımızı garanti altına almış olalım. Tarımsal anlamda kendi kendine yetemeyen bir ülkede gıdada yaşanılan muhtaçlık, ithalat yapılan ülkeyle herhangi bir sorun yaşanıldığı takdirde aç kalma tehlikesiyle bile karşı karşıya bırakabilir. Hamdolsun ülkemiz o açıdan şanslı bir ülke. Kendine yetecek toprakları, her ürünü üretebilecek bir iklimi var. Çok yağış alan bir yer değilsek de yağış olarak dünya ortalamalarının üzerindeyiz” diye konuştu.
“ÇİFTÇİLİK PEYGAMBER MESLEĞİ”
Çiftçiliğin peygamber mesleği olduğunu ve en kutsal mesleklerden biri olduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, köylerden göçü önlemek ve üreticinin refahını artırmak için devletin önemli destekler sağladığını kaydetti. Vali Nayir, “Köylerdeki göçleri önlemek için devletimiz teşvikler uyguluyor. Gübreye, mazota, ürüne destek veriyor, çiftçiyi köyde tutmaya çalışıyor. İnşallah ülke olarak ihtiyacımız olanı dışarıya muhtaç olmadan kendimiz üretiriz, hatta dışarının ihtiyaç duyduğu ürünleri de ihraç eder ülkeye döviz girdisi sağlarız. Çiftçilik kutsal bir meslek. Birçok peygamber yapmış bu işi. Dolayısıyla bizim de bu mesleği kendi ülkemizde devam ettirecek yapıyı korumamız lazım. Hor görülecek bir meslek değil. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Köylü milletin efendisidir.’ sözü de bunu ifade ediyor” şeklinde konuştu.
Ziyaret karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.  Ercan YETİM


Kaynak: Özel Haber
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.