Reklam

ALT GEÇİTLER ARALIK AYINDA KULLANIMDA

3 Temmuz 2013 tarihli ve 28696 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe giren “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmelik” dahilinde, Atatürk Bulvarı üzerinde ve Küçük Sanayi Sitesi girişinde bulunan

1060 0
ALT GEÇİTLER ARALIK AYINDA KULLANIMDA

3 Temmuz 2013 tarihli ve 28696 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe giren “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmelik” dahilinde, Atatürk Bulvarı üzerinde ve Küçük Sanayi Sitesi girişinde bulunan ve  AK Parti Kütahya Milletvekilleri "İshak Gazel, Vural Kavuncu, Şükrü Nazlı, Ahmet Tan" nin de imzalarının bulunduğu 2 hemzemin geçidin 5 ay içinde yapılması hedeflenip, geçitlerin Aralık ayında tamamlanarak trafiğe açılacağı bildirildi.
Geçtiğimiz yıllarda Demiryolları ile Karayolların kesiştiği hemzemin geçitlerde yaşanan  kazalar sonucu yeni düzenleme yapılması ve tedbirlerin arttırılması ile ilgili çalışmaların yapılmasına karar verilmişti. Buna göre, belli bir kapasitenin üzerinde yük ve yolcu taşımacılığı yapılan kavşaklarda alt ve üst geçitler yapılmasını öngören bir düzenleme yapıldı.
3 Temmuz 2013 tarihli ve 28696 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe giren “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmelik” dahilinde İlimiz merkezinde Atatürk Bulvarı üzerinde ve Küçük sanayi sitesi girişinde bulunan 2 hemzemin geçidin yeni düzenlemesiyle ilgili çalışmalara TCDD tarafından başlanmıştı. Kütahya Belediye Başkanlığının da altyapı desteği verdiği projeler 2016 yılında 15 Milyon TL bedelle ihale edildi. Her iki geçitte de önceden öngörülemeyen nedenlerden dolayı aksaklıklar yaşanmış ve işlerin teknik açıdan yapılma zorunluluğu olan kapalı kesitlerde kesişen kazık imalatı, tabliye betonu imalatı, basınç kirişleri, yaya altgeçit imalatlarının tamamlanamayacağı anlaşılmış ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunun ilgili hükümleri dahilinde her iki işin de  %100’le tasfiye edilmesine karar verilmişti.
Karayolu altgeçit inşaatının tamamlanamamasından dolayı çevre esnafta ve halkta büyük mağduriyet bir oluştu. Durumu Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Vural Kavuncu, M.Şükrü Nazlı, Ahmet Tan, ilgili kurum bürokratlarına ileterek en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını talep etti. Kütahya Belediye Başkanlığınca uygun görülerek onaylanan ikmal inşaatına ilişkin projelere göre ikmal inşaatına ilişkin ihale hazırlıkları tamamlanmış ve Temmuz ayının ikinci haftasında her iki ihale 35 Milyon TL bedelle gerçekleşmiştir.
İhale Komisyonu Kararı TCDD Yönetim Kurulunca geçtiğimiz hafta onaylanmış ve yükleniciler ile sözleşme imzalanmıştır. Önümüzdeki günlerde yer teslimi yapılarak işlere en kısa sürede kaldığı yerden devam edileceği söylenen alt geçitler. 5 ay da yapılması hedeflenip, Aralık ayında tamamlanarak trafiğe açılacağı bildirildi. Alt geçitler, yapımının tamamlanmasından sonra trafik akışı ve güvenliğinde büyük bir rahatlama sağlayacağı hedefleniyor.
 


Kaynak: Özel Haber
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.