Reklam

YHT HATTINDA ÖNCELİK KÜTAHYA ETABINDA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz günlerde Kütahya’nın da dahil olduğu Yüksek Hızlı Tren hattıyla ilgili yaptığı açıklama sonrasında AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı’da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

10900 0
YHT HATTINDA ÖNCELİK KÜTAHYA ETABINDA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz günlerde Kütahya’nın da dahil olduğu Yüksek Hızlı Tren hattıyla ilgili yaptığı açıklama sonrasında AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı’da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Nazlı, Kütahya-Eskişehir ve Kütahya-Afyonkarahisar hatlarının öncelikli olarak yapılacağı bilgisini paylaştı. Eskişehir- Kütahya- Afyonkarahisar hattına ek olarak Ankara ve İstanbul'la bağlantılı olacak Yüksek Hızlı Tren Hattıyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, projede herhangi bir olumsuzluk olmadığını, uygulama projesinin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek Kütahya-Eskişehir-Afyonkarahisar etabına öncelikli olarak başlanacağını ifade etti. Nazlı yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Biliyorsunuz hızlı tren projeleri oldukça büyük maliyeti olan yatırımlar. Dünyada sadece 8 tane ülke hızlı tren yatırımı yapıyor. Haliyle Türkiye AK Parti iktidarıyla beraber ilk kez hızlı tren projesiyle tanıştı. Hızlı tren Türkiye’nin mega projelerinden bir tanesidir. Ana arterlerde nüfusu fazla olan şehirler arasında insan taşımacılığını daha rahat ve güvenli yapmak, yol güvenliğini sağlamak amacıyla böyle bir projeye başlanmıştır. Bu kapsamda İstanbul – Ankara, Eskişehir – Ankara gibi projeler öncelikli olarak yapılmış, şu anda buna ilave olarak biz de uzun zamandan beri Kütahya adına Başbakanımıza bakanlar nezdinde hızlı tren ağına Kütahya’nın da alınması için gayret ve çaba sarf ettik. Bu kapsamda Kütahya – Eskişehir arasına raybüs seferleri koyarak hızlı trene entegre olmasını sağladık. Ancak bunun dışında İstanbul – Antalya projesi de 2023 hedefleri arasında yer almıştı. Kütahya bu açıdan da Eskişehir-Kütahya ve Kütahya-Afyon hattının öncelikli yapılması Sayın Binalı Yıldırım’ın talimatıyla başlamıştı.


UYGULAMA PROJESİ TAMAMLANMAK ÜZERE
Uygulama projesinin tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen Nazlı açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun Antalya Milletvekili olması hasebiyle, bu projede Kütahya-Eskişehir hattının ve arkasından Kütahya-Afyonkarahisar hattının öncelikli yapılacağını ifade ederek kalan kısmının da yatırıma alınıp uygulama projelerine başlanacağını ifade etmiştir. Yani projenin devamına ilişkin yapılan bir açıklamadır. Zaten bu projemiz devam ediyordu. Kütahya halkının bu konuda sabırsız olduğunu biz biliyoruz. Ancak çok maliyetli bir proje. Yapımı; hızlı tren hatlarının geçtiği arazilerin yapısından kaynaklanan sıkıntılar ve benzeri nedenlerle birçok kurumdan görüş alınarak gerçekleştiği için bu projeler biraz zaman alıyor. Sadece zaman noktasında bir gecikme var. Onun dışında proje aynen devam ediyor. Zaten şuanda Kütahya-Eskişehir ve Kütahya-Afyon arasındaki bölgede uygulama projeleri tamamlanmak üzere.”

RESMİ GAZETEDEKİ YATIRIM PROJELERİNDE YER ALIYOR
Vatandaşların hızlı tren konusundaki tereddütlerine ilişkin projenin Resmi Gazetedeki yatırım programında yer aldığını ifade etti. Halkın aceleci oluşunu haklı bulduğunu belirten Şükrü Nazlı, “Herkes devletin Resmi Gazetesindeki yatırım projelerini bilmeyebilir. Ama biz Kütahya-Eskişehir hattının öncelikli olarak yapılacağını daha önce de ifade etmiştik. Sayın bakanlarımız ve buraya geldiğinde sayın başbakanımız da bunu halkın önünde ifade ettiler. Bu konuda halkımızı mazur görüyoruz. Halkımız haklı, bir an önce hizmet ve yatırımların Kütahya’ya gelmesini istiyor. Bunu anlayışla karşılıyoruz. Biz Kütahya için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Kütahya’nın AK Parti iktidarına büyük destek verdiğini ve bunu öncelikli olarak hak ettiğini defalarca ifade ettik. Biz iyi niyetimizle, bütün teşkilatımızla, milletvekillerimizle beraber tüm konuları adım adım bakanlıklardan takip ediyor ve Kütahya’nın hizmetlere ulaşması için gayret gösteriyoruz.” diye konuştu. H.İbrahim Çamurdık


Kaynak: Özel Haber
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.