Reklam

TRAFİĞE BAYRAM NEFESİ

Kütahya Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen, Belediye Başkanı ile basın mensuplarının bir araya geldiği sahur programı Çamlıca Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

700 0
TRAFİĞE BAYRAM NEFESİ

Kütahya Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen, Belediye Başkanı ile basın mensuplarının bir araya geldiği sahur programı Çamlıca Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Programda konuşan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Eskişehir ve Sanayi yollarında yapımı süren alt geçitler konusuna değinerek, “Belediye olarak çalışmalarımızı yaptık. Vatandaşlardan gelen talep üzerine bayram süresince hem Atatürk Bulvarı hem de sanayiden servis yolu açacağız.” dedi.

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya’da görev yapan basın mensuplarıyla sahurda bir araya geldi. Yapılan yatırım ve çalışmaları değerlendiren Saraçoğlu, ‘Söz verdiğimiz her çalışmayı ve daha fazlasını Kütahya’mıza kazandırma gayretimizle birlikte, daha mutlu insanların yaşadığı bir Kütahya hayalini gerçekleştirmek için gece gündüz çalışıyoruz’ dedi. 

“ŞEHRİN GELECEĞİNİ İNŞA EDİYORUZ”
Saraçoğlu, son dönemlerde kamuoyunu çokça meşgul eden gündem konularından olan Eskişehir yolu ve sanayi sitesi içerisindeki Devlet Demiryollarının yapmış olduğu alt geçitler konusunda da açıklamalarda bulundu.Şehri ulaşım açısından kesintiye uğratan demiryolları engelini aşmak için çalışmalar yaptıklarını belirten Saraçoğlu, “Belki ‘Şu an buna ihtiyaç yoktu’ denilebilir ancak biz bugüne değil, birkaç yıl sonrası için çalışma yapıyoruz. İleride vatandaşlarımız diyecekti ki ‘Buraya neden alt geçit yapılmıyor? Biz şehrin geleceğini inşa etmeye gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.Gerek dışarıda gerekse sosyal medyada belediyenin eleştirildiği konulardan olan alt geçit meselesinde, muhatabın devlet demiryolları olduğuna dikkat çeken Saraçoğlu, “Şikayetler bizlerin Kütahya’ya yapılan her çalışmayı, ilimize bir kazanım olduğunu düşünerek sahiplenmemizden dolayı bize geliyor. Vatandaşlarımızdan, ‘Başkan sen alt geçit çalışmalarını sahiplenmiştin, şimdi topu demiryollarına mı atıyorsun?’ şeklinde eleştiriler alıyoruz. Asla böyle bir şey söz konusu değil. Biz şehrimize hangi kurum ne yaparsa, ne kazandırırsa kazandırsın belediye olarak onlara yardımcı olmak, altyapısını oluşturmak anlamında sonuna kadar destek vermeye gayret gösteririz. Demiryollarıyla ilgili biz Kütahya’da 4 tane alt geçidi bir tane de üstgeçidin çalışmasını başlattık. Bununla ilgili kamulaştırılması işini belediye olarak gönüllü yüklendik.” ifadelerini kullandı. 

“ÜST GEÇİTLER ŞEHRİN SİLUETİNİ KAPATIYOR”
“Alt geçit çalışmalarının yapıldığı yerlere, üst geçit yapılması da düşünülebilirdi” diyen Saraçoğlu, üstgeçitlerin 3 veya 4 katlı bina büyüklüğünde olmasından dolayı şehrin girişini ve siluetini kapatacağını belirterek, “Biz böyle bir görüntü oluşmasın, şehrimize giriş daha güzel olsun diye bu çalışmayı yapıyoruz. Çalışmalardaki gecikmeler de zeminlerin sıkıntılı olmasından kaynaklandı. Fora kazıklarından belki 10 kazık çakılacak diye hesaplanırken 30 veya 40 kazık çakıldı ve ihalenin finansmanı zeminde harcanmış oldu. Harcama bitince yeni bir ikmal ihalesine çıkılması gerekti. Biz de ihale sürecini, yani 3-4 ay beklemeden milletvekillerimizle Ankara’da görüşmeler yaptık ve firma ile pazarlık usulü görüşmek için devlet demiryolları firma ile görüşecek ve bunun kararının alınmasının ardından çalışmalar hızla devam edecek. Tahminen çalışma Eylül veya Ekim ayı gibi tamamlanacak ve biz de alt geçidin açılışını yapmış olacağız.” diye konuştu.

TRAFİK BAYRAMDA NEFES ALACAK
Vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda, Eskişehir ve sanayi yoluna bayram süresince tek şeritlik bir geçit açılacağını söyleyen Saraçoğlu, “Genel Müdürlük ve Bölge Müdürlüğüyle görüştük. Bu konuyla ilgili bir servis yolu çalışması yaptık. Belediye olarak biz üstlenelim dedik. İnşallah bayramda da 15-20 günlük bir geçiş vereceğiz. Bu sayede bayramda da bir rahatlama sağlamış olacağız.” dedi. Belediye Başkanı olarak 3’üncü hizmet yılını doldurduklarını ve son 2 yıla girildiğini hatırlatan Saraçoğlu, hayata geçirilen projeler ile yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. 

“ŞİKAYET VE ELEŞTİRİLERE ÇÖZÜM ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Göreve geldikleri günden bu yana, söz verdikleri projelerin büyük kısmını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Bunun yanında da vatandaşlarımız şehir ile ilgili yaşanılan birçok problemle ilgili bize gelip şikayetini veya temennisini dile getirebiliyor. Bu durum zaman zaman bizi üzüyor ama bir belediye başkanı olarak Kütahya’nın sorunlarını çözeceğimizi söylediğimiz ve belediye başkanı olarak bu konularda kendimizi sorumlu tuttuğumuz için gelen her türlü şikayet ve eleştirilere çözüm üretmeye çalışıyoruz. Mesela Kütahya’mız için Fatih Sultan Mehmet Bulvarında 5 kilometre gidiş, 5 kilometre geliş olmak üzere bir bisiklet yolu çalışmamız var. Bunun için uzun uğraşlar verdik, 3 veya 4 ayda ancak kuruldan geçirdik. Orada şu an kaldırımlar 2 yıldır kazılmış vaziyette. Elektrik hatlarının yer altına alınması söz konusuydu. 
Biz hemen geçen sene girip o kaldırımları yapmış olsaydık şimdi yeniden o yol kazınarak elektrik çalışması yapılacaktı. Bilindiği gibi TEDAŞ’a devlet tarafından el konulması, yeni bir şirketin işi alması süreci biraz uzattı. En son aldığımız bilgilere göre müteahhit işi bir aya kadar tamamlayacak. Böyle olunca bunun şikayetleri, faturası da haliyle bize geliyor. Elektrik işi tamamlandığı anda biz de orada o yolumuzu bitirerek Kütahya’ya ilk defa bir bisiklet yolu kazandırmış olacağız" dedi.

“BAKANLIK YÜZÜNÜ GÜNEYDOĞU’YA ÇEVİRDİ”
Kentsel dönüşüm konusunda da açıklamalarda bulunan Saraçoğlu, hendek olayları nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yüzünü doğuya çevirdiğini belirterek, “Kentsel dönüşümle ilgili 1453 konutumuzun inşaatına başlandı. Şuanda sadece bir adada inşaata başlamadık. Çatılar giydiriliyor, kaba inşaatları bitmek üzere. Hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Kentsel dönüşümde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla yürüttüğümüz için bir yavaşlama söz konusu oldu. Nedeni ise, güneydoğudaki hendek olaylarının çıkması. Oradaki merkezlerin yıkılmış olması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yüzünü oraya çevirdi. Söz verdiğimiz gibi, Sultanbağı, Vefa ve Osmangazi’nin üst kısmı için görüşmelere başlayacağız. Kentsel dönüşüm demek, bugün başlayıp, 3 gün sonra teslim etmek değil. 20-25 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Çünkü Kütahya’da 13 tane bölge var. Bunları birlik içinde ayağa kaldırmaya gayret göstereceğiz. İlk başladığımızda vatandaşlarımızdan, özelliklede Sultanbağı’nda ve Vefa’da herkes karşı çıkıyordu. Ama şimdi geldiğimiz konumda, herkes işin ciddiyetini anladı. Sultanbağı’nda iftar verdik, vatandaşların yüzde 80’i artık buraya girin. Dönüşüm ne zaman başlayacak diyorlar. Bu konu Kütahya’nın olmazsa olmazıdır.” şeklinde konuştu.Belediye olarak halka söz verilen projelerin büyük bir kısmını bu yıl sonu itibariyle tamamlayacaklarını, 2018’de de kalan projeleri tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Saraçoğlu, söz verdikleri projelerin yanı sıra söz verilmeyen ve şehrin ihtiyacı olan çalışmaları da yaparak Kütahya’yı daha yaşanılabilir, insanları daha mutlu bir şehir haline getirme gayreti içerisinde olduklarını belirtti.Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam da gazetecileri sahur programında ağırlayan Başkan Saraçoğlu’na teşekkür ettiğini ifade ederek bilgilendirme toplantılarının tekrar edilmesinin Kütahya adına faydalı olacağını kaydetti. M.Rıdvan Cebecioğlu


Kaynak: Özel Haber
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.